Jak vybrat cyklistický dres?

Cyklistický dres je (konec konců jako všechno kolem cyklistiky) poměrně sofistikovaný kus oděvu! Plní totiž mnoho funkcí, a proto je dobré se u jeho výběru zamyslet… A jaké parametry je potřeba vzít v potaz?

Materiál – úkolem cyklodresu je mimo jiné udržet cyklistu ideálně v komfortním pocitu při, ale i po jízdě. Proto je důležité, aby byl z kvalitního „funkčního“ materiálu, typicky polyester. Tento materiál totiž nenasákne vlhkost (pot) do sebe, ale udržuje jej na povrchu látky, čím poměrně rychle a dobře schne a v létě tak udrží cyklistu v relativním suchu. To je důležité především ve sjezdech či za větru, kdy by mokrý dres mohl výrazně urychlit případné podchlazení těla… Důležité ale je, jak je materiál zpracovaný, jak hustá je pletenina či jaký je profil vlákna. Na tom totiž záleží, jak jednoduše se pot na povrch dostane a zda se nebude zadržovat spíše z vnitřní strany dresu. U propracovanějších modelů se pak různé materiály střídají na různých místech těla, pod paží a na zádech prodyšnější, na hrudník naopak pevnější…
Speciální kapitolou jsou dresy z Merino vlny. Ta má podobné vlastnosti jako „umělé“ materiály, jen prostě není umělá, ačkoli u technických výrobků se stejně obvykle kombinuje s umělým vláknem. Merino má oproti umělým vláknům výrazně vyšší nasákavost, ale výhodou vlny je, že za mokra hřeje a navíc je přirozeně antibakteriální, čili i při opakovaném užití nezapáchá. Výrobkům pak dává specifický „retro“ vzhled.

dresy detaily 

Střih – aby dres plnil správně svou funkci, musí být správně střižený a ideálně i dobře sedět svému uživateli. Čím „lepší“ dres, tím je střih víc těsný na tělo (to právě souvisí se zmíněným odvodem potu). Dres je střižen kratší vepředu (mnohdy pouze těsně pod pupek) – to proto, aby ve správném cyklistickém posedu nenadbýval materiál na břiše. Naopak zadní díl bývá prodloužený pod typické kapsy, aby při předklonu zakrýval dostatečně bedra a část zadku. Stejně tak na hrudníku je dres těsný, opět souvisí s posedem na kole, kdy by materiál nadbýval. Naopak přes záda bývá volnější, aby neomezoval držení řídítek…

Svou roli také hraje zpracování dresu, nejen materiál a střih samotný. Dnes je velmi populární používat různé technologie stříhání a řezání laserem, čili na dresu nejsou klasická zakončení gumičkou, nebo v záhybu, ale materiál se uřízne tak, že se netřepí. Stejná technologie se využívá pro různé ventilační otvory v dresu apod, což umožní použít méně materiálu a dres je tak lehčí.

Specifické dresy jsou pak v moderní kategorii Enduro. Tyto dresy jsou střiženy volněji, mnohdy dokonce tak, aby se daly použít chrániče například na lokty. Volné dresy nemají typické kapsy a připomínají střihem spíš například běžecká trika….

Design – to je zřejmě nejdůležitější „vlastnost“ dresu! Buď může být nositelem reklamy nebo týmu, případně nějakého sdělení osobního postoje (třeba dresy v designu piva, nebo kávy). Spíš ale hraje roli „ladění“ barev s ostatními doplňky či barvou rámu kola. Někdo preferuje barvy tlumené a decentní tak, aby právě vyniklo kolo, popřípadě výraznější barvy volí na tretry a helmu, nebo naopak, výrazný dres a tlumené doplňky. S barvou pak souvisí i bezpečnost, samozřejmě výrazné barvy mají větší šanci, že budete na silnici vidět pro hůře vidící řidiče…

dresy design

Značka – každý z námi nabízených výrobců má zásadně rozdílné kolekce ve všech výše zmíněných parametrech. Nejprodávanější značkou je italské Castelli. Značka, která se na výrobu profesionálního cyklistického oblečení specializuje a obléká mnoho nejslavnějších cyklistů nejen v posledních letech. Jejich produkty jsou obvykle perfektně technicky zpracované, ale typicky spíš těsnější na tělo, čímž lépe sedí cyklistickým postavám. Podobně zpracované, avšak především u žen výrazně barevnější jsou dresy značky Alé. Craft je naopak jistota. Skvělé materiály, ale střihy pro běžné postavy hobby cyklistů, ne už tolik vypasované a těsné na tělo. Německá značka Maloja si pak hraje především s designy svých dresů, které jsou opravdu velmi neotřelé a originální. Na každou sezónu přichází s výrazným prvkem, který provází celou kolekci (v roce 2019 to byl čtyřlístek). Zajímavý poměr cena/výkon přináší opět italský Northwave. V naší nabídce pak najdete i některé výrobky značek Mavic (francouzská značka), POC a další…